Branża IT jest kojarzona przede wszystkim z zawodem programisty. Bardzo możliwe, że masz już pewne doświadczenia z programowaniem i z różnych powodów nie zdecydowałeś się na dalszy rozwój. Nie zrażaj się tym — nadal masz wiele możliwości podjęcia zatrudnienia w sektorze technologii informatycznych. Jedną z nich jest praca jako tester oprogramowania. Na czym polega jego praca? Na jakie zarobki może liczyć tester oprogramowania?
Czym się zajmuje tester oprogramowania?
Tester oprogramowania (z angielskiego — Test Engineer) to specjalista, który, w dużym uproszczeniu, zajmuje się przeprowadzaniem testów na poszczególnych etapach rozwoju software’u oraz zgłaszaniem deweloperom wykrytych błędów. Przedmiotem badań testerów najczęściej są aplikacje (komputerowe i mobilne), strony internetowe oraz systemy operacyjne.
Praca testera nie w każdym przypadku skupia się wyłącznie na analizie kodu oraz funkcjonowania aplikacji. Udział testera oprogramowania może okazać się istotny jeszcze przed napisaniem pierwszej linijki kodu. Wówczas jego zadaniem jest opracowanie maksymalnej ilości scenariuszy korzystania z danego oprogramowania. Ich uwzględnienie pozwala znacząco ograniczyć liczbę błędów — i to jeszcze przed publikacją pierwszej wersji.
Tester manualny i tester automatyczny — jakie są różnice?
Istnieją dwie metody testowania oprogramowania — manualna oraz automatyczna. Analogicznie dokonuje się podziału w tym zawodzie — testerzy manualni wykonują swoją pracę ręcznie, natomiast testerzy automatyczni wykorzystują uprzednio zaprogramowane narzędzia, które umożliwiają oskryptowanie testów i ich automatyczne uruchomienie.
Jako tester manualny nie jesteś zobligowany do znajomości języków programowania, co dla niektórych może znacząco obniżyć próg wejścia do branży IT. Na dłuższą metę warto się nimi zainteresować, ponieważ praca jako tester automatyczny daje większe możliwości zarobkowania. Ale nie jest to regułą, bo znamy bardzo wiele bardzo dobrych testerów manualnych, analityków testów, którzy nie napisali linijki testów automatycznych, ale mieli ogromny wpływ na to, jak była zdefiniowana strategia testów automatycznych i to oni kontrybuowali w tworzeniu automatów.
Pułapką osób, które chcą testować automatycznie jest to, że myślą, że wystarczy nauczyć się jakiegoś języka skryptowego do automatyzacji, nauczą się uruchamiać testy i koniec. Well, tak nie jest, a wynika to z tego, że bardzo ważne jest to, żeby rozumieć filozofię testowania i wiedzieć co i kiedy testować.
Języki programowania, którymi powinien posługiwać się tester
Praca w IT wymaga ciągłego rozwoju, śledzenia trendów technologicznych i podnoszenia swoich kwalifikacji. Brak znajomości języków programowania nie przeszkodzi Ci w rozpoczęciu kariery jako tester manualny, jednak w dłuższej perspektywie może ograniczać rozwój. Jeśli zależy Ci na tym, aby stale iść do przodu i sukcesywnie zwiększać swoje wynagrodzenie, Python, Java oraz C# pozwolą Ci wejść na wyższy poziom. Python to język programowania szczególnie polecany osobom początkującym — głównie ze względu na bardzo prostą składnię oraz liczne możliwości zastosowania w praktyce.
Ile zarabia tester oprogramowania?
Wynagrodzenie testera oprogramowania w dużej mierze zależy od jego roli w firmie i projekcie. Najwyższe wynagrodzenia przypadają specjalistom na stanowiskach kierowniczych oraz liderom zespołów. Niezależnie od Twojego aktualnego doświadczenia, w większości przypadków możesz liczyć na pensję znacznie przewyższającą średnią krajową.
Innymi czynnikami wpływającymi na zarobki są wymagane języki programowania, lokalizacja, doświadczenie oraz forma zatrudnienia (UoP / B2B). Testerzy automatyczni zazwyczaj otrzymują wyższe wynagrodzenia niż testerzy manualni. Niezależnie od zarobków, aby być zadowolonym z wykonywanej pracy, powinieneś przede wszystkim przeanalizować zalety i wady poszczególnych metod testowania.
W naszej ofercie znajdziesz szkolenia zarówno z testowania manualnego, technik testowania, jak również testowania automatycznego i niefunkcjonalnego – wydajnościowego.