Jak zacząć przygodę z cyberbezpieczeństwem?

jak zacząć przygodę z cyberbezpieczeństwem

Bezpieczeństwo jest jedną z podstawowych potrzeb człowieka. Bazując na hierarchii potrzeb, od bezpieczeństwa ważniejsza jest jedynie woda, jedzenie i tlen. Prawdziwość tego schematu potwierdza nasza codzienność – kiedy nie czujemy się bezpiecznie, nie możemy skupić się na innych aspektach życia. 

To samo dotyczy przedsiębiorstw funkcjonujących w cyberprzestrzeni. Postępująca informatyzacja spowodowała, że obecnie tylko nieliczne zawody są niezależne od systemów IT. Z tego powodu cyberbezpieczeństwo stało się niezwykle ważną dziedziną, bardzo pożądaną w niemal każdym sektorze biznesowym. 

Co to jest cyberbezpieczeństwo?

Cyberbezpieczeństwo to szeroko pojęte zagadnienie obejmujące procesy i techniki wykorzystywane w celu zabezpieczenia sieci informatycznych przed nieuprawnionym działaniem osób trzecich. Działania z zakresu cyberbezpieczeństwa obejmują m.in. aplikacje, bazy danych, chmury danych, a także personel – błędy ludzkie są najczęstszą przyczyną włamań.

W obecnych czasach szczególnym zagrożeniem jest oprogramowanie typu ransomware, które stanowi zagrożenie zarówno w sferze biznesowej, jak i prywatnej. Działanie ransomware polega na zaszyfrowaniu dostępu do danych i żądaniu okupu za przywrócenie dostępu. Ataki z użyciem takich wirusów jak Petya, WannaCry czy Ryuk spowodowały straty przekraczające setki milionów dolarów.

Kim jest pentester?

Pentester to osoba, która wykonuje testy bezpieczeństwa systemów IT (tzw. testy penetracyjne). W praktyce pentester próbuje włamać się do systemów informatycznych i ominąć ich zabezpieczenia. Celem takich działań jest znalezienie i wskazanie luk w systemach organizacji, a także określenie ich istotności. Uzyskane informacje służą wzmocnieniu infrastruktury cyfrowej organizacji.

Pomiędzy pentesterami a hakerami nie można postawić znaku równości. Pentesterzy świadczą swoje usługi na zlecenie, w konkretnym celu i na konkretnym obszarze, co chroni ich przed potencjalną odpowiedzialnością. Jeśli marzysz o byciu hakerem, ale nie chcesz być po “stronie zła” – zawód pentestera jest dla Ciebie.

Jak zostać pentesterem?

Dobry pentester powinien być zaznajomiony z podstawami bezpieczeństwa informacji oraz analizy danych poufnych. Zdobycie takiej wiedzy jest możliwe w trakcie szkoleń. Stosowna certyfikacja uzyskana w trakcie szkolenia potwierdzi Twoją wiedzę. Warto także nauczyć się programowania lub administrowania systemami – zrozumienie działania systemu jest niezbędne, aby móc rzetelnie go przetestować pod kątem bezpieczeństwa.

Ile zarabia pentester?

Wynagrodzenie początkującego pentestera rozpoczyna się od ok. 6 tysięcy złotych netto, a doświadczonego – od 20 tysięcy złotych netto i więcej. Możesz także działać niezależnie i uczestniczyć w programach bug bounty – Google z tego tytułu w 2020 roku wypłacił aż 6,7 miliona dolarów, a najwyższa nagroda wyniosła 132500 dolarów.

Proponowane kursy z cyberbezpieczeństwa

Kursy z cyberbezpieczeństwa ułatwiają rozpoczęcie nowej drogi zawodowej. Zachęcamy do skorzystania z oferty szkoleń Quatraco w zakresie bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni.

Udostępnij

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Rekomendowane artykuły

doradztwo i consulting IT_quatraco

Doradztwo i consulting IT

Dynamicznie zmieniający się rynek IT wymaga szybkich reakcji na rozwój technologii. Czasami pogodzenie tego z podstawową działalnością firmy – zwłaszcza, gdy rozwiązania IT są jedynie