Jak zacząć przygodę z cyberbezpieczeństwem?

jak zacząć przygodę z cyberbezpieczeństwem

Bezpieczeństwo jest jedną z podstawowych potrzeb człowieka. Bazując na hierarchii potrzeb, od bezpieczeństwa ważniejsza jest jedynie woda, jedzenie i tlen. Prawdziwość tego schematu potwierdza nasza codzienność – kiedy nie czujemy się bezpiecznie, nie możemy skupić się na innych aspektach życia. 

To samo dotyczy przedsiębiorstw funkcjonujących w cyberprzestrzeni. Postępująca informatyzacja spowodowała, że obecnie tylko nieliczne zawody są niezależne od systemów IT. Z tego powodu cyberbezpieczeństwo stało się niezwykle ważną dziedziną, bardzo pożądaną w niemal każdym sektorze biznesowym. 

Co to jest cyberbezpieczeństwo?

Cyberbezpieczeństwo to szeroko pojęte zagadnienie obejmujące procesy i techniki wykorzystywane w celu zabezpieczenia sieci informatycznych przed nieuprawnionym działaniem osób trzecich. Działania z zakresu cyberbezpieczeństwa obejmują m.in. aplikacje, bazy danych, chmury danych, a także personel – błędy ludzkie są najczęstszą przyczyną włamań.

W obecnych czasach szczególnym zagrożeniem jest oprogramowanie typu ransomware, które stanowi zagrożenie zarówno w sferze biznesowej, jak i prywatnej. Działanie ransomware polega na zaszyfrowaniu dostępu do danych i żądaniu okupu za przywrócenie dostępu. Ataki z użyciem takich wirusów jak Petya, WannaCry czy Ryuk spowodowały straty przekraczające setki milionów dolarów.

Kim jest pentester?

Pentester to osoba, która wykonuje testy bezpieczeństwa systemów IT (tzw. testy penetracyjne). W praktyce pentester próbuje włamać się do systemów informatycznych i ominąć ich zabezpieczenia. Celem takich działań jest znalezienie i wskazanie luk w systemach organizacji, a także określenie ich istotności. Uzyskane informacje służą wzmocnieniu infrastruktury cyfrowej organizacji.

Pomiędzy pentesterami a hakerami nie można postawić znaku równości. Pentesterzy świadczą swoje usługi na zlecenie, w konkretnym celu i na konkretnym obszarze, co chroni ich przed potencjalną odpowiedzialnością. Jeśli marzysz o byciu hakerem, ale nie chcesz być po “stronie zła” – zawód pentestera jest dla Ciebie.

Jak zostać pentesterem?

Dobry pentester powinien być zaznajomiony z podstawami bezpieczeństwa informacji oraz analizy danych poufnych. Zdobycie takiej wiedzy jest możliwe w trakcie szkoleń. Stosowna certyfikacja uzyskana w trakcie szkolenia potwierdzi Twoją wiedzę. Warto także nauczyć się programowania lub administrowania systemami – zrozumienie działania systemu jest niezbędne, aby móc rzetelnie go przetestować pod kątem bezpieczeństwa.

Ile zarabia pentester?

Wynagrodzenie początkującego pentestera rozpoczyna się od ok. 6 tysięcy złotych netto, a doświadczonego – od 20 tysięcy złotych netto i więcej. Możesz także działać niezależnie i uczestniczyć w programach bug bounty – Google z tego tytułu w 2020 roku wypłacił aż 6,7 miliona dolarów, a najwyższa nagroda wyniosła 132500 dolarów.

Proponowane kursy z cyberbezpieczeństwa

Kursy z cyberbezpieczeństwa ułatwiają rozpoczęcie nowej drogi zawodowej. Zachęcamy do skorzystania z oferty szkoleń Quatraco w zakresie bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni.

Udostępnij

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Rekomendowane artykuły

jak zostać scrum masterem

Jak zostać Scrum Masterem? Podpowiadamy!

IT jest obszarem szczególnie narażonym na powstawanie trudnych problemów. Stworzenie nowego produktu, usprawnianie procesów, migracji, aktualizacji — takie zadania z pewnością wymagają wiedzy i umiejętności

Outsourcing w IT - czym jest i dlaczego warto

Outsourcing w IT – czym jest i dlaczego warto

Realizacja potrzeb biznesowych nie zawsze idzie w parze z dostępnością zasobów. W takim przypadku warto zainteresować się możliwością delegowania zadań podmiotowi zewnętrznemu. Czy potrzebujesz outsourcingu