Jak zostać programistą bez ukończonych studiów?

Jak zostać programistą bez ukończonych studiów

Chciałbyś zostać programistą, ale z różnych powodów nie chcesz zdecydować się na studia? Dyplom uczelni wyższej daje przewagę, ale z pewnością nie jest podstawową determinantą. Istnieją bardziej efektywne metody nauki programowania, takie jak szkolenia i kursy, dzięki którym dużo szybciej zdobędziesz niezbędne kwalifikacje. Czy programista bez studiów ma szansę na sukces? Jak zostać programistą bez ukończonych studiów?

Czy firmy zatrudniają programistów bez dyplomu uczelni?

Na to pytanie z pełnym przekonaniem możemy odpowiedzieć twierdząco. Od wykształcenia dużo ważniejsze jest to, jak Twoje umiejętności wpłyną na realizację celów firmy. 

Wielkie przedsiębiorstwa, takie jak Google, Apple czy Microsoft mają w swoich szeregach specjalistów bez dyplomu ukończenia studiów wyższych. Wynika to między innymi z szybkiego rozwoju branży IT i dużego zapotrzebowania na programistów — także na osoby początkujące. Uzależnienie zatrudnienia od tego, czy kandydat ma ukończone studia, mogłoby negatywnie odbić się na dynamice rozwoju sektora technologicznego. 

Czy studia informatyczne przydają się w nauce programowania?

Kierunki studiów związane z branżą IT są obecnie jednymi z najpopularniejszych. Nie musi to jednak oznaczać, że są one najlepszym wyborem pod względem rozwoju zawodowego. Oczekiwania związane ze studiowaniem nierzadko mijają się z rzeczywistością, a do najczęstszych rozbieżności zalicza się m.in. dominację teorii nad praktyką oraz wykładowców biernych zawodowo (tj. aktualnie niepracujących w branży IT). 

Czy studia informatyczne są trudne?

Studia informatyczne zaliczają się do grona jednych z najbardziej wymagających kierunków. Pod tym względem nie odbiegają od prawa czy medycyny, które najczęściej kojarzą się z kilkoma latami ciężkiej pracy. Konieczność ciągłego przyswajania szerokiego zakresu wiedzy z różnych obszarów (w szczególności przedmiotów matematycznych) może w dłuższej perspektywie okazać się zbyt trudna. O wiele łatwiej wypadają szkolenia, dzięki którym będziesz w stanie skupić się na wybranej przez siebie specjalizacji.

Jak zostać programistą bez studiów informatycznych?

Osiągnięcie sukcesu jako programista bez studiów wymaga zaplanowania ścieżki kariery. Dobrym punktem wyjściowym są szkolenia IT, dzięki którym opanujesz podstawy programowania pod okiem specjalistów z wieloletnim doświadczeniem. Wśród ich zalet należy wyróżnić:

  • Możliwość podnoszenia kwalifikacji zdalnie i offline, w małych grupach,
  • Kontakt ze specjalistami z wieloletnią praktyką w różnych obszarach IT,
  • Atrakcyjne ceny, dzięki którym masz większe możliwości rozwoju.

Po ukończeniu kursu lub szkolenia warto zająć się projektami pobocznymi, tzw. side-projects. Praktyka ułatwi Ci utrwalenie uzyskanej wiedzy, a dodatkowo wzbogacisz swoje portfolio. Jeśli nie masz doświadczenia zawodowego, takie projekty mogą stanowić o Twoim “być albo nie być” na danym stanowisku. 

Zaletą projektów pobocznych jest brak nadzoru, czyli pomysł i sposób ich realizacji jest zależny wyłącznie od Twoich predyspozycji. Entuzjazm z tym związany ułatwi Ci utrzymanie dyscypliny, o którą momentami może być ciężko — zwłaszcza gdy kod się nie kompiluje, a na Stack Overflow zapada niezręczna cisza. 

Nie bój się popełniać błędów — próbuj różnych sposobów nauki i zostań przy tych, które odpowiadają Ci najbardziej.

Udostępnij

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Rekomendowane artykuły

doradztwo i consulting IT_quatraco

Doradztwo i consulting IT

Dynamicznie zmieniający się rynek IT wymaga szybkich reakcji na rozwój technologii. Czasami pogodzenie tego z podstawową działalnością firmy – zwłaszcza, gdy rozwiązania IT są jedynie