IT jest obszarem szczególnie narażonym na powstawanie trudnych problemów. Stworzenie nowego produktu, usprawnianie procesów, migracji, aktualizacji — takie zadania z pewnością wymagają wiedzy i umiejętności na temat zarządzania. Wdrożenie odpowiedniej metodyki pracy — opartej na przykład o założenia Scrum — może okazać się kluczowe dla powodzenia danego przedsięwzięcia. Scrum Master jest osobą, która pomoże Ci w pełni wykorzystać potencjał Scrum.
Co to jest Scrum?
Scrum w dziedzinie zarządzania jest tym, czym Laravel w dziedzinie programowania — czyli frameworkiem (szkieletem, wzorcem), który ułatwia budowanie. W przypadku Scrum chodzi o budowanie procesu zarządzania projektami — tak, aby efektywność odpowiedzialnych zespołów była jak największa.
Charakterystyczną cechą zarządzania Scrum są Sprinty, które można zdefiniować jako krótkie cykle rozwoju produktu. Czas ich trwania nie powinien przekraczać miesiąca — zazwyczaj jeden taki cykl trwa do 14 dni.
Każdy Sprint powinien być gwarancją małej, ale konsekwentnej zmiany (czyli przyrostu). Ich przebieg powinien być właściwie zaplanowany, a członkowie zespołu powinni rozumieć cel, do którego dążą.
Co robi Scrum Master?
Scrum Master jest osobą, która odpowiada za wdrożenie i stosowanie metodyki Scrum. Jego praca polega m.in. na planowaniu Sprintów, koordynacji działań zespołu podczas tzw. Daily Scrum, podsumowaniu efektów po zakończonym cyklu Sprint oraz określeniem dalszej drogi. Pracę Scrum Mastera można określić jednym słowem — wspieranie.
Jak zostać Scrum Masterem?
Rola Scrum Mastera wymaga zrozumienia fundamentów tego frameworka. Najlepszą drogą do zdobycia niezbędnej wiedzy jest wzięcie udziału w szkoleniu. Uzyskana wiedza oraz certyfikacja ułatwią Ci zdobycie pierwszej pracy, a tym samym praktycznego doświadczenia we wdrażaniu metodyki Scrum oraz przestrzegania jej zasad. Scrum sprawdza się zarówno w małych organizacjach, jak i wielkich korporacja, co daje szerokie możliwości rozwoju zawodowego.
Najważniejsze cechy i umiejętności Scrum Mastera
Praca Scrum Mastera to w większości praca w zespole — wobec tego szczególnie pożądaną cechą jest empatia. Nie należy mylić tego z uległością i skłonnością do naginania zasad. Osoby empatyczne łatwo dostrzegają pewne komunikaty, sygnały niewerbalne, co pomaga przewidzieć nadchodzący kryzys czy konflikt.
Czy bycie Scrum Masterem jest równoznaczne z posiadaniem władzy? Można tak powiedzieć, jednak sztuką tej roli jest nieokazywanie tego. Dobry Scrum Master powinien być uznawany za pomocnika, a nie kierownika. Jeśli pojawi się problem — postawa Scrum Mastera powinna zachęcać zespół do pracy, a nie skłaniać do bierności.
Szkolenia SCRUM i certyfikacja w Quatraco
Metodyki zwinne są praktykowane od wielu lat — nie tylko w sektorze IT. Jeśli interesuje Cię metodyka Scrum i chciałbyś się z nią zapoznać, skorzystaj z naszej oferty szkoleniowej. Szkolenia Scrum to dobry sposób nie tylko na podniesienie swoich kwalifikacji, ale także na realną poprawę efektywności działań zawodowych czy biznesowych.