Outsourcing w IT – czym jest i dlaczego warto

Outsourcing w IT - czym jest i dlaczego warto

Realizacja potrzeb biznesowych nie zawsze idzie w parze z dostępnością zasobów. W takim przypadku warto zainteresować się możliwością delegowania zadań podmiotowi zewnętrznemu. Czy potrzebujesz outsourcingu w IT? Dlaczego warto z niego skorzystać?

Czym jest outsourcing usług IT?

Outsourcing to określenie oznaczające wykorzystanie zewnętrznych zasobów w celu wykonania pewnych działań. W przypadku IT dotyczy to między innymi zarządzania projektami, testowania oraz DevOps.

Outsourcing IT jest dedykowany organizacjom, które dostrzegają u siebie wzrost ilości zadań związanych z informatyką, jednak ich aktualne zasoby nie umożliwiają ich wykonywania zgodnie z potrzebami. Przekazanie obsługi informatycznej zewnętrznej firmie może usprawnić przebieg różnych procesów, tym samym ułatwiając organizacji skupienie się na podstawowym obszarze swojej działalności.

Formy outsourcingu informatycznego

Outsourcing usług IT może obejmować różne obszary tego sektora. Jednym z nich jest zarządzanie projektami. Obecność doświadczonego konsultanta w zakresie Project Management może istotnie wpłynąć na powodzenie projektów realizowanych przez Twoje przedsiębiorstwo. Specjalista zajmujący się kierowaniem projektami — na przykład Project Manager — może być oddelegowany na przykład na czas trwania danego projektu. 

Outsourcing testowania to kolejna forma outsourcingu IT. Weryfikacja jakości produktu (oprogramowania, aplikacji) to jeden z końcowych, ale jednocześnie najważniejszych etapów tworzenia oprogramowania. Wykrycie błędów w aplikacji jest ważne z ekonomicznego punktu widzenia — zwłaszcza w początkowym etapie rozwoju, kiedy koszty ich naprawy będą niższe. Istotne jest także sprawdzenie zgodności stworzonego oprogramowania ze specyfikacją.

Ile kosztuje outsourcing IT?

Koszt outsourcingu IT jest zależny od wielu czynników. Precyzyjne określenie potrzeb oraz preferowanego modelu współpracy ułatwi oszacowanie kosztów związanych z outsourcingiem pracowników IT.

Czy outsourcing w IT się opłaca? Jeśli szukasz oszczędności w obszarze IT w Twojej firmie, z pewnością powinieneś zgłębić ten temat. Bardzo możliwe, że wykonanie pewnych zadań będzie lepsze i tańsze, gdy zostanie zlecone na zewnątrz.

Korzyści z outsourcingu pracowników IT

Finanse są istotnym, choć nie jedynym czynnikiem, który sprawia, że przedsiębiorstwa decydują się na outsourcing usług IT. Kolejną zaletą wynikającą z outsourcingu informatycznego jest dostęp do najnowszych technologii bez konieczności inwestowania. W przypadku, gdy za wykonanie określonych zadań odpowiedzialna jest firma outsourcingowa, to ona odpowiada za właściwą konfigurację i oprogramowanie do realizacji usług. 

Outsourcing pracowników IT to także spora oszczędność czasu. Budowa własnego zespołu wymagałaby przeprowadzenia procesu rekrutacyjnego oraz stworzenia stanowisk, co może okazać się zbyt czasochłonne. Dużo prościej i szybciej jest zlecić pracę firmie, która ma już do dyspozycji specjalistów, gotowych przystąpić do pracy niemal od razu. 

Sprawdź ofertę Quatraco!

Rekrutacja doświadczonego personelu IT to nasza specjalność. Współpracujemy ze specjalistami, którzy przez określony czas będą dostarczać Państwu usługi wysokiej jakości. W celu uzyskania szczegółowych informacji prosimy o kontakt.

Udostępnij

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Rekomendowane artykuły

doradztwo i consulting IT_quatraco

Doradztwo i consulting IT

Dynamicznie zmieniający się rynek IT wymaga szybkich reakcji na rozwój technologii. Czasami pogodzenie tego z podstawową działalnością firmy – zwłaszcza, gdy rozwiązania IT są jedynie